Edetabel. IKEA leping annab uue hingamise

17.10.2012
Väinu Rozental

Männi täispuidust aiamööbli tootja AS Sverix tahab veel pikka aega turul stabiilselt tegutseda, kindlust selleks annab mahukas leping IKEAga ning hooaja leevenduseks käivitatud uste-akende tootmine.

 (Foto: )
Foto:
Küsimustele vastab Põlvamaa TOPis 7. kohal asuva ASi Sverix juhatuse ainuliige Riina Hansberg.

Sverixi käibenumbrid on paaril viimasel aastal stabiilsed olnud, ent 2010. aasta kahjumi suutsite mullu kasumiks pöörata. Tänu millele? Me vaatasime üle oma ressursid ja võimalused ning küllap natuke mõjutas ka see, et 2011. aastal käivitasime akende ja uste tootmise, mis nüüd annab umbes veerandi meie käibest. Samas ei paku me konkurentsi Eesti suurematele akna-uksetootjatele. Meie toodang läheb eksporti, Rootsi ehitusmaterjalide poeketile. Aknad ja uksed on meie jaoks oluline nišitoode, mis leevendab aiamööbli tootmise hooajalisust.

Kuidas ettevõttel tänavu läinud on? Tõusvas joones. Oleme kümmekond inimest isegi juurde palganud. Põhjuseks suur leping IKEAga, mille kohaselt valmistame neile 25 000 aiapinki. See teeb 3000 pinki kuus ehk annab meile kaheksaks kuuks tööd. Lepingu maht on ligikaudu 1,5 miljonit ­eurot ehk umbes kolmandik käibest. Esimene saadetis läheb teele oktoobri lõpus.

Teatavasti olete IKEAga ka varem koostööd teinud. Miks koostöö suurkontserniga omal ajal katkes? Tõepoolest, IKEA on taas meie uus klient. Kusjuures nüüd otsis IKEA meid ise üles. Tegime neile erinevat mööblit ka aastatel 1998–2000. Tookord lõppes koostöö IKEA hinnapressingu tõttu.

Ja loomulikult on meile kui männipuidust aiamööbli tootjale hea märk see, et IKEA on taas hakanud sellist mööblit tellima. Vahepeal ei tellinud nad männipuidust aiamööblit üldse, nad tõid täispuitmööbli Hiinast ja Kaug-Idast.

Kas IKEA tellib ka kelleltki teiselt Eestist mööblit? Aiamööblit ilmselt mitte, sest nende soovitav kogus on nii suur, et keegi teine ei ole suuteline seda tegema.

Rõhutate Sverixi koduküljel, et valmistatav mööbel on hästi keskkonnasõbralik. Ilma selleta eksporditurgudel läbi ei löö? Jah. Ja kindlasti on keskkonnasõbralikkus oluline argument IKEA jaoks. Muide, me olime Eestis esimene mööblitootja, mis hakkas kasutama vee baasil värve ja muid viimistlusmaterjale. Samuti nõuab enamik meie klientidest, et mööbel peab olema valmistatud sertifitseeritud puidust.

Olete ettevõtte asutamisest peale olnud juhatuse liige ning üks omanikest. Kuidas te 1995. aastal omanikeringi sattusite? Sverixi praeguste suuromanike vendade Gunnarsonide onu otsis Eestis aiamööbli võimalikke tarnijaid ja hakkas koostööd tegema endisest Pärnu KEKist välja arenenud puidufirmaga, kus tollal töötasin ka mina. Kuna eksporditavad kogused suurenesid ja sortiment aina laienes, otsustas Rootsi ärimees luua Eestisse eraldi firma ning kutsus mind kampa. Pool aastat pärast Sverixi moodustamist omasime juba ka oma tootmistsehhi.

Lisan, et meie põhiomanikul on Eestis veel üks suur mööblifirma, Pärnus asuv AS Preab, mis valmistab Rootsi firma Elfa Sweden riiulisüsteemidele kasepuidust komponente. Mina olen Preabi nõukogu liige, ent mitte aktsionär.

Sverix omandas 2005. aasta suvel Põlvamaal Ruusal taanlastest omanike poolt põhja lastud mööblifirma Ruusa Furniture pankrotivara. Miks otsustasite kolida kogu tootmise suvepealinnast Ruusale? Siin oli mitu põhjust. Pärnus polnud erilist väljavaadet tootmist laiendada, sest kuna oli buumiaeg, oli Pärnus tööjõuga suhteliselt kitsas. Ja kuna me tookord ostsime Venemaalt saematerjali, siis tundus otstarbekas rajada tootmine piiri äärde, importtoormele lähemale.

Eks paljudele oli see väike šokk, kui nad said teada meie otsusest Põlvamaale kolida. Tagantjärele arvan ma, et tegu oli õige otsusega.

Kumb on võimsamalt arenenud, kas tehas Ruusal või gruppi kuuluv Pärnu tehas Preab? Nad on erinevad ja neid ei saa otseselt võrrelda. Mõlemad on olnud edukad ja tegutsenud stabiilselt. Pärnus on palgal 60 töötajat. Seega Ruusa tehas on töötajate arvu poolest suurem.

Sverix on oma piirkonnas suurim tööandja. Kas see nõuab teilt lisapingutust või vastupidi – saate lähivaldadest paremad töötajad endale? See on nii ja naa. See, kuhu inimesed tööle tahavad tulla, ei johtu mitte niivõrd ettevõtte suurusest, kuivõrd stabiilsusest. Sverix on aastaid kohaliku tegevjuhtkonna käe all stabiilselt tegutsenud ja seega võivad meie töötajad olla töökoha säilimises kindlad. Aga eks nii nagu mujal Eestis, vaatavad ka meie piirkonna inimesed piiri taha, sest sealsed palganumbrid on suuremad.

Määrav on ikkagi see, et sa suudad konkurentsivõimelist palka maksta, siis tulevad inimesed tööle. Ma arvan, et praegu me oma palgatasemelt Põlvamaa kõrgemate palkadeni ei küüni, aga tänavu talvel tahame neid ülespoole korrigeerida.

Mis on mis

  • AS Sverix

asutatud 19.07.1995
Asukoht: Ruusa küla, Räpina vald
omanikud: TMG Collection OÜ (omanikeks rootslastest vennad Gunnar Magnus Gunnarson ja Sven Tomas Gunnarson), Gintaras Simaitis, Riina Hansberg
tegevusala: männipuidust aiamööbli tootmine
töötajaid 2011: 67

TITLE
Äripäeva arhiiv, telli Äripäev Juurdepääsuinfo tellimine Telli Äripäev
ETKNRLP
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234